Śląskie

Województwo śląskie – utworzone w 1999r. z  województw poprzedniego podziału administracyjnego: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego. Leży w południowej Polsce oraz graniczy z Czechami i Słowacją. Stolicą są Katowice. Beskid Śląski jest terenem turystycznym, na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, a także bazy turystyczne oraz szlaki turystyczne (Bielsko-Biała,Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów czy Ustroń).

  • Jasna Góra – Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z Bełza.
  • Zamek w Będzinie – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego
  • Smoleń – Pilica – Ogrodzieniec – Bobolice – Mirów – Potok Złoty – Olsztyn – Częstochowa; 88 km – Szlak „Orlich Gniazd” prowadzi ze Smolenia, gdzie znajdują się ruiny gotyckiego Zamku Pilickich z XIV wieku i dalej wiedzie przez Pilicę do Ogrodzieńca. Tutaj na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowskiej zachowały się ruiny Zamku Ogrodzieniec. Dalej przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd szlak wiedzie do Bobolic, gdzie znajdują się ruiny zamku i dalej do Mirowa z kolejnymi ruinami zamku. Kolejnym punktem na trasie jest Złoty Potok, a następnie Olsztyn. Największą atrakcją tego miasta jest XIV-wieczny zamek oraz Kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Trasa szlaku kończy się w Częstochowie, gdzie obowiązkowo należy odwiedzić klasztor paulinów na Jasnej Górze.
  • noclegi Wisła – Wisła jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym, turystycznym i sportowym. Bardzo bobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i baza noclegowa swoim rozmiarem ustępuje jedynie Zakopanemu. Mają tu początek liczne szlaki turystyczne. W Wiśle znajdują się takie obiekty zabytkowe jak: karczma z 1794 roku, a obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, wieża kościelna z XVI wieku na Kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego, pałacyk myśliwski Habsburgów oraz Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu.
  • noclegi Istebna – Istebna leży na zboczu Złotego Gronia w Beskidzie Śląskim. Ukształtowanie regionu jest górzyste, co wpływa na jego atrakcyjność pod względemturystycznym. W Istebnej można zobaczyć: Kościół p.w. Dobrego Pasterza, który powstał w latach 1792-1794, Kurna chałupa Kawuloków, Przełęcz Kubalonka, Muzeum prywatne Jana Wałacha, Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z końca XVIII wieku.
  • noclegi Szczyrk – Szczyrk to miejscowość wypoczynkowa w Beskidzie Śląskim. Znajdują się tu liczne trasy narciarskie, kompleks skoczni narciarskich Szczyrk – Skalite i Biła, kolej krzesełkowa na Skrzyczne. Warto zwiedzić Sanktuarium Maryjne”Na Górce”, Kościół p.w. Św. Jakuba Apostoła, jaskinie: Lodowa, Salmopolska, Malinowska, w Klimczoku.
  • noclegi Ustroń – Ustroń jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym, leży w Beskidzie Śląskimnad Wisłą. Ustroń posiada doskonałe warunki do wypoczynku, do uprawianieturystyki górskiej, narciarskiej, pieszej, rowerowej i innych sportów. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościół p.w. Św. Klemensa z 1787 roku z murowaną wieżą z 1835 roku (początkowo wieża była drewniana), drewniany kościół konstrukcji zrębowej p.w. Św. Anny z 1769 roku, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego.
  • noclegi Brenna – Brenna to malownicza wieś leżąca w górach Beskidu Śląskiego, w dolinie rzeki Brennicy. Region ze względu na swoje położenie jest typowo turystyczny i wypoczynkowy. Dla turystów udostępniona jest stadnina koni, przystań kajakowa, hala sportowa, wyciągi narciarskie oraz wiele szlaków turystycznych. W Brennej można zobaczyć: Dworek Myśliwski „Kończakówka”, Chlebową Chatę, jaskinię na Trzech Kopcach, kamieniołom Jatny, Chatę Grabową.
  • noclegi Międzybrodzie – Międzybrodzie Żywieckie urokliwa wieś nad Jeziorem Międzybrodzkim w górach Beskidu Małego. Do atrakcji miejscowości zalicza się kolej linowo-terenowa Żar, tor saneczkowy, zjeżdżalnia pontonowa, wyciągi narciarskie, Kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
  • noclegi Węgierska Górka – Węgierska Górka położona jest na pograniczu Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. W Węgierskiej Górce na turystów czekają domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne oraz kemping PTTK. Na miejscu warto zobaczyć Kościół Przemienienia Pańskiego, kilka powojennych schronów bojowych tj.: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga, Wyrwidąb. Węgierska Górka znajduje się na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi z Baraniej Góry do Rysianka.