Beskid Sądecki jest to teren rozciągający się pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką na wschodzie. Beskid zajmuje obszar o powierzchni około 670 km2, a jego najwyższym szczytem jest Radziejowa (1262 m n. p. m.)
Beskid Sądecki dzieli na dwa pasma płynąca tam rzeka Poprad. Pasmo Radziejowej znajduje się po zachodniej stronie Popradu, natomiast Pasmo Jaworzyny z najwyższą Jaworzyną Krynicką (1114 m n. p. m.) leży na wschód od przełomu Popradu.
Pasmo górskie Beskidu Sądeckiego jest regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Przyczynia się do tego piękny, górski krajobraz, liczne uzdrowiska, folklor oraz charakterystyczna dla regionów górskich drewniana architektura.
Najczęściej odwiedzanymi ośrodkami turystycznymi są uzdrowiskowe miasta i wsie np.: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Szczawnica. Ośrodkami sportów zimowych z kompleksem wyciągów i stoków narciarskich są: Sucha Dolina w Piwnicznej, Muszyna, Krynica, Wierchomla Mała, dolina Czarnego Potoku. Dużą atrakcją są również skałki tj. Diabelski Kamień na stoku Jaworzyny, Kamień Świętej Kingi pod Skałką oraz niewielkie wodospady na potokach np. Zaskalnik.
CIEKAWE MIEJSCA:
Krynica-Zdrój: Willa „Witoldówka”; Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku; pijalnia „Słotwinka” z 1815 roku; Łazienki Borowinowe z 1881 roku; „Koncertówka”; drewniany Kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku
Muszyna: ruiny zamku starostów z XIV wieku; Kordegarda z 1732 roku; obronny barokowy Kościół pw. św. Józefa z XVII wieku; cerkiew pw. św. Demetriusza Rycerza i Męczennika w Złockiem
Szczawnica: Willa „Pałac”; pijalnia „Stefan”; dawna cerkiew prawosławna – Ruś Szlachtowska
Żegiestów-Zdrój: Kościół pw. św. Anny; Kamień Wandy
ruiny zamku w Rytrze