Województwo kujawsko-pomorskie – utworzone w 1998r , składa się z ziem dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego. Leży centralnie w północnej części Polski. Siedziba wojewody oraz większości urzędów administracji państwowej została ustanowiona w Bydgoszczy, natomiast siedziba sejmiku wojewódzkiego oraz organów administracji samorządowej w Toruniu. Do największych instytucji kultury w województwie należą instytucje muzyczne: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swój wkład w rozwój kultury regionu mają także sceny teatralne: Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatru im. Wilama Horzycy i Baju Pomorskiego w Toruniu, a także Ośrodek Chopinowski w Szafarni.
- Ratusz Staromiejski w Toruniu – Główna budowla świecka, wykonana w stylu gotyckim
- Osada Obronna Kultury Łużyckiej w Biskupinie – jest zabytkiem związanym z kulturą łużycką, wybudowaną około V wieku
- Unisław – Zamek Bierzgłowski; 20 km – Szlak rozpoczyna się w Unisławie, gdzie łączy się ze szlakiem żółtym Chełmno – Bydgoszcz. W Uniejowie, którego istnienie odnotowano już w 1222 roku, znajduje się zabytkowy gotyckiKościół pw. św. Bartłomieja z 1300 roku. Dalej szlak prowadzi przez Raciniewo, Siemoń, Słomowo, aż do Bierzgłowa. Znajduje się tu jedna z najstarszych w kraju obronnych budowli krzyżackich – gotycki zamek wzniesiony w latach 1270-1305.
- Jabłonowo Pomorskie – Ciechocin; 71 km – Swój początek szlak zielony ma w Jabłonowie Pomorskim, gdzie wznosi się neogotyckiKościół pw. Chrystusa Króla z początku XIX wieku, a także neogotycki pałac w stylu angielskim. Na szlaku warto zobaczyć również takie miejsca jak: dwór i kościół w Niedźwiedziu, Pałac w Piątkowie z XIX wieku, dwór z XIV wieku z Pluskowęsach, ruiny baszty w Kowalewie Pomorskim. Trasa szlaku kończy się w Ciechocinie, wsi zbudowanej w 1242 roku, gdzie jedną z atrakcji jest murowany dwór mieszczący się na szczycie skarpy nad rzeką Drwęcy.
- noclegi Tuchola – jest miastem o bogatej przeszłości historycznej, położone na skrajuBorów Tucholskich. Na przestrzeni czasu wiele zabytków przestało istnieć z powodu wojen, zaborów czy pożarów. Do dzisiaj zachowały się takie obiekty jak: Kościół pw. Św. Jakuba Apostoła wybudowany w latach 1837-38, fragmenty murów miejskich z XIV Wieku, magazyn zbożowy z początku XX wieku, dawny młyn zamkowy, kapliczka z 1889 roku, pozostałości zamku krzyżackiego z XIV wieku w przyziemiu starostwa.
- noclegi Cekcyn – Wieś Cekcyn jest miejscowością turystyczną z wieloma gospodarstwami agroturystycznymi. Miejscowość położona jest w sąsiedztwie Borów Tucholskich w otulinie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcję Cekcyna stanowi jezioro Wielkie Cekcyńskie, wokół którego utworzono strzeżone kąpielisko oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i turystycznego. Ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu jest także spływ przez dolinę rzeki Brdy.
- noclegi Biskupin – znany jest powszechnie ze stanowiska archeologicznego. Pierwsze ślady osady starożytnej w Biskupinie zostały odkryte w 1933 roku, a utworzony tam gród został uznany za pomnik historii Polski. Skansen jest pełnowymiarową rekonstrukcją wału obronnego, bramy, falochronu, ulicy i zabudowań. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się festyn biskupiński, który odbywa się w każdym trzecim tygodniu września. Podczas imprezy pokazywane są prezentacje eksperymentalne oraz pokazy odtwórcze.
- noclegi Ciechocinek – Ciechocinek jest miastem uzdrowiskowym słynącym ze swoich zabytkowych tężni projektu Jakuba Graffa z XIX wieku. Dużą atrakcje Ciechocinka stanowią także: Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, muszlą koncertową w stylu zakopiańskim i fontanną „Jaś i Małgosia”, neogotycki Kościół Św. Piotra i Pawła z lat 1877-1884, dawne „Casino Europa” 1932 roku, Teatr Letni z 1891 roku, warzelnia soli 1830 roku, wieża ciśnień zabytek techniki z I połowy XX wieku i wiele innych.
- noclegi Toruń – Toruń jest miastem o bogatej historii oraz posiada jedne z najcenniejszychzabytków w Polsce. W 1997 został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Główne zabytki miasta to m. in.: Rynek i Ratusz Staromiejski oraz Rynek Nowomiejski, Kościół p.w. Św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty z XIV wieku, fragmenty murów, budowanych od połowy XIII wieku, ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku, Pomnik Mikołaja Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą z XV wieku, Dwór Artusa i wiele innych.