Legendarny przegląd filmów w Zakopanem

Po dwudziestu latach przerwy Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury reaktywowało legendarny Przegląd Filmów. Pomysł zrodził się przy okazji powrotu do równie ważnego cyklu, jakim były „Salony Marcowe”.

Organizatorzy wrócili do idei, która zrodziła się ponad czterdzieści lat temu, aby pod Giewontem spotykali się ludzie, którym bliska jest sztuka. Cel miał wymiar edukacyjny – upowszechnienie sztuki wśród młodego pokolenia. Stąd budowanie wrażliwości oraz kształtowanie estetyki ludzi młodych. Podczas ubiegłorocznego  w ciągu trzech dni, publiczność zobaczyła filmy o zakopiańskich artystach takich jak Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, Antoni Kenar czy Grzegorz Pecuch.

Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce ma długą historię. Pierwszy Przegląd odbył się w Zakopanem w 1968 roku, a towarzyszył „2. Salonowi Lutowemu 68”, który poświęcony był grafice ogólnopolskiej oraz „3. Salonowi Marcowemu 68”, na którym swe prace wystawiło dziewięciu wybitnych polskich malarzy, m.in. Brzozowski, Gierowski, Nowosielski i Stajuda. Inicjatorami Przeglądu byli wtedy Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior. Początkowo Przeglądy odbywały się co roku, a od 1976 roku – co dwa lata. Nawet fakt wprowadzenia stanu wojennego nie przeszkodził, aby w roku 1982 doszło do 7. Przeglądu Filmów o Sztuce. Jego ostatnia edycja odbyła się w roku 1988. Trzy lata później próbowano wrócić do Przeglądu, niestety bezskutecznie.

Przeglądowi towarzyszyły czterodniowe warsztaty filmowe dla młodzieży z zakopiańskich szkół, które poprowadzili prof. Zbigniew Wichłacz i Józef Romasz . Efektem tych warsztatów jest film, który pod czujnym okiem prowadzących nakręcili i zmontowali młodzi adepci sztuki filmowej. Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2016 zakończył się koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Krzesimira Dębskiego wraz z zespołem String Connection.

W 2017 roku miłośnicy filmów o sztuce mieli okazję do kolejnego spotkania. Pokaz zainaugurował ostatni film zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdy – „Powidoki”. W ramach tegorocznych pokazów świętowaliśmy jubileusz 70-lecia Animacji Polskiej.

W piątek, 6 października, przedstawiona została twórczość  3 animatorów: Mariusza Wilczyńskiego, Daniela Szczechury i Witolda Giersza. Na zakończenie odbył się pokaz specjalny 70 LAT POLSKIEJ ANIMACJI – „TOP 10” wg JERZEGO ARMATY. Ostatniego dnia to odbyło się spotkanie z twórczością Andrzeja Wajdy, zatytułowane WAJDA MNIEJ ZNANY. Jednak wszyscy, którzy oczekiwali kolejnej prezentacji filmów fabularnych mistrza, mogli się rozczarować. Ten wielki reżyser ma na swoim koncie również filmy o sztuce. Pokaz  jest na pewno właściwym miejscem do zaprezentowania tej mniej znanej twórczości artysty. Wszystkie prezentacje filmowe poprzedziły słowo wstępne znakomitego krytyka filmowego Jerzego Armaty.

Nawiązując do tradycji organizatorzy planują kolejną edycję wydarzenia w kwietniu przyszłego roku i powrót do formuły konkursowej  w ramach szerszego projektu Wiosna kultury w Zakopanem. J

Rrezentacje będą się odbywały się w nowym kinie studyjnym Kino Miejsce, które tym samym zainauguruje swoją działalność w Zakopanem.

Mamy nadzieję, że wydarzenie ma szansę stać się dopełnieniem autentycznego zakopiańskiego życia artystycznego o wspaniałych tradycjach.