Opolskie

Województwo opolskie – utworzone w 1999r. Leży w południowo zachodniej Polsce i graniczy z Czechami. Siedzibą wojewody jest Opole.

  • Kościół Św. Trójcy w Opolu – halowy kościół z barokowym wnętrzem, w jego podziemiach znajdują się groby Piastów Śląskich
  • Nysa – zespół zabytkowych kamienic i kościoła w centrum miasta posiada wiele obiektów takich jak Rynek miasta, Dom Wagi Miejskiej, kościół Św. Piotra i Pawła
  • Kluczbork – Bąków – Olesno – Wachów – Padwie – Chudoba; 36 km – Szlak rozpoczyna się w Kluczborku i biegnie na wschód do Bąkowa, gdzie można zobaczyćdrewniany kościół z początku XVI wieku. Następnym punktem na trasie jest Olesno z sennym zabytkiem architektury drewnianej – Kościół pw. św. Anny z 1518 roku. Dalej szlak prowadzi do Wachowa, gdzie również mieści się zabytkowa drewniana świątynia – Kościół pw. św. Wawrzyńca z 1796 roku. Kolejnym przystankiem w wędrówce jest Padwie, a ostatnim – Chudoba.
  • Brzeg – Lewin Brzeski; 45 km – „Szlak Polichromii Brzeskiej” prowadzi przez teren ziemi brzeskiej. Z Brzegu szlak prowadzi do Strzelnik, Łosiowa i Lewina Brzeskiego, gdzie znajduje się barokowy Pałac Leopolda von Beesa. Dalej trasa biegnie do Pogorzela, Krzyżowic, Małujowic i wraca ponownie do Brzegu.
  • noclegi Głuchołazy – Głuchołazy leżą w obrębie Gór Opawskich nad rzeką Białą Głuchołaską. Najwyższym wzniesieniem gór jest Biskupia Kopa, skąd rozciąga się piękna panorama okolicy i znajdujące się niedaleko Jezioro Nyskie i Otmuchowskie. Podziwiać można także Góry Jeseniki leżące po czeskiej stronie granicy. W Głuchołazach znajdują się takie zabytki jak: Wieża Bramy Górnej z 1418 roku, Kościół p.w. Św. Wawrzyńca z 1250 roku, Ratusz z 1522 roku, Kościółek Św. Rocha z 1350 roku.
  • noclegi Nysa – Nysa leży na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej za sprawą licznych budowli sakralnych oraz fontanny Trytona z 1701 roku, wzorowanej na rzymskiej Fontana del Tritone otrzymała tytuł Śląskiego Rzymu. Miasto posiada wiele cennych zabytków: Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki, Dom Wagi Miejskiej, Wieża Bramy Ziębickiej, Pałac Biskupów Wrocławskich, bastion Św. Jadwigi, Kościół Wniebowzięcia NMP, Wieża Bramy Wrocławskiej.
  • noclegi Opole – Opole znane jest z odbywającego się tam festiwalu, dzięki czemu nazywane jest stolicą polskiej piosenki. To także piękne miasto z wieloma zabytkami i ciekawymi miejscami np.: Rynek Starego Miasta, Bazylika Katedralna Podwyższenia Krzyża Św., Wieża Piastowska, Opolska Wenecja, Kościół Św. Piotra i Pawła, Wieża Zamku Górnego, Ratusz, gmach Dworca Głównego, Plac Wolności, Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki.
  • noclegi Prudnik – Miasto Prudnik leży nad rzeką o tej samej nazwie w obrębie Gór Opawskich. Znajdują się tu takie zabytki jak: Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka oraz Wieża Bramy Dolnej, baszty murów miejskich, Kościół i klasztor oo. bonifratrów, Stare Miasto, Łaźnia Miejska, Kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła. Pobliskie Góry Opawskie są świetnym miejscem dla miłośników kolarstwa górskiego.
  • noclegi Strzelce Opolskie – Strzelce Opolskie leżą na zachodnim skraju Wyżyny Śląskiej, na północno wschodnim stoku Góry Chełmskiej. W mieście są takie zabytki jak: Ratuszz XIX wieku z wieżą pochodzącą z XVI wieku, ruiny zamku książąt piastowskich z XIV wieku otoczone parkiem, Kościół Św. Wawrzyńca z dzwonnicą, Ratusz, mury obronne z XV wieku, Kościół Św. Barbary z XVII wieku, dawna synagoga.