Województwo świętokrzyskie – utworzone w 1999r, składa się z obszaru dawnego województwa kieleckiego, części tarnobrzeskiego oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego. Leży w południowo-wschodniej Polsce. Siedzibą wojewody i sejmiku są Kielce.
- Święty Krzyż – polskie sanktuarium założone przez Bolesława Chrobrego, cel wielu pielgrzymek
- Park Jurajski w Bałtowie – Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Park Jurajski, założony tutaj w 2004, po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów.
- Wąchock – Cedzyna; 45 km – Szlak swój początek ma w Wąchocku. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce – Opactwo Cystersów z XIII wieku. Na szlaku jednym z interesujących miejsc jest rezerwat przyrody „Wykus”. Region ten zapisał się w historii – podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku obozował tu Marian Langiewicz ze swoim oddziałem oraz partyzanci Armii Krajowej mjr „Ponurego” Jana Pawlika w 1943 roku. Dalej szlak prowadzi do Bodzentyna, gdzie zachowały się ruiny zamku z XIV wieku. Warto również zobaczyć Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa z lat 1440-1452 z renesansowym ołtarzem głównym pochodzącym z katedry na Wawelu, a także ruiny kościoła Ducha Świętego. Szlak kończy się we wsi Cedzyna.
- Gołoszyce – Kuźniaki; 105 km – Szlak należy do najdłuższej trasy turystycznej Gór Świętokrzyskich. Rozpoczyna się w Gołoszycach i wiedzie przez najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, przez Łysiec, Łysicę i Radostowa, aż po lasy suchedniowskie i oblęgorskie. Do ciekawych miejsc na trasie wartych zobaczenia należą: sanktuarium na Świętym Krzyżu i gołoborze, Nową Słupię (figura kamiennego pielgrzyma), Świętą Katarzynę (klasztor Bernardynek, drewniana kaplica i źródło św. Franciszka) oraz Kakonin (drewniana Chata Świętokrzyska z połowy XIX wieku).
- noclegi Bodzentyn – Bodzentyn jest niewielkim miastem w województwie świętokrzyskim z ciekawymi obiektami zabytkowymi, np.: ruiny zamku pochodzącego z XIV wieku, gotycki Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa z lat 1440-1452, zabytkowa zagroda Czernikiewiczów z 1809, ruiny Kościoła św. Ducha z XVII wieku, ośrodek sztuki ludowej. Interesujące zabytki oraz położenie w obrębie Świętokrzyskiego Parku Narodowego wpływają na atrakcyjność tego regionu dla turystów.
- noclegi Nowa Słupia – Nowa Słupia obecnie jest ośrodkiem turystycznym znanym z corocznego festynu archeologicznego – Dymarki Świętokrzyskie, na którym prezentowane są np. starożytne metody wytopu żelaza. Do atrakcji Nowej Słupi zaliczyć należy także: figurę kamiennego pielgrzyma, Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1678 roku, Dom Opata, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, kapliczka z początku XX wieku z figurą Chrystusa i Św. Marii Magdaleny.
- noclegi Święta Katarzyna – Święta Katarzyna to malowniczo położona, niewielka wieś leżąca u stóp najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy (612 m n.p.m.). Unikatowa przyroda Świętokrzyskiego Parku Narodowego przyciąga tu licznerzesze turystów. Dużą atrakcję stanowi również drewniana kapliczka orazźródełko św. Franciszka przy drodze prowadzącej na Łysicę. Ciekawym obiektem jest także zespół klasztorny bernardynek z połowie XV wieku z renesansowym wirydarzem z 1633 roku.
- noclegi Krajno – Krajno to malowniczo położona miejscowość turystyczna. Główną atrakcją w sezonie zimowym jest wyciąg narciarski Sabat – jeden z najbardziej nowoczesnych w Górach Świętokrzyskich. Bliskość Świętej Katarzyny oraz doskonale przygotowana baza noclegowa sprawiają, że Krajno odwiedza coraz większa rzesza turystów pragnących wypocząć w ciszy i spokoju Gór Świętokrzyskich.
- noclegi Kielce – Kielce, jako stolica województwa świętokrzyskiego stanowi gospodarcze i turystyczne centrum regionu. Do najciekawszych obiektów miasta zalicza sięPałac Biskupów Krakowskich wybudowany w latach 1637-1641, gdzie obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Warto także zwiedzić Pałacyk Zielińskiego, Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP z 1171 roku, główny deptak miasta – ulicę Sienkiewicza, Rynek, Kościół p.w. Św. Trójcy, Dworek Laszczyków z 1788 roku oraz wiele innych.
- noclegi Chęciny – Główną atrakcją turystyczną Chęcin są ruiny zamku z drugiej połowy XIII wieku górujące nad całym miastem. Zamek ma także swojego ducha, a mianowicie „Białą Damę” – postać Królowej Bony, która w białej powłóczystej sukni i z pochodnią w dłoni pojawia się pod osłoną nocy. W Chęcinach znajduje się również barokowy zespół klasztorny Klarysek, dawna późnorenesansowa synagoga oraz późnogotycki Kościół parafialny p.w. Św. Bartłomieja. Dużą atrakcję turystyczną stanowi Jaskinia Raj znajdująca się w pobliżu Chęcin.
- noclegi Ponidzie – Ponidzie jest to region położony na terenie Niecki Nidziańskiej, nad środkową i dolną Nidą, w województwie świętokrzyskim. Jedną z atrakcji turystycznych regionu jest kolej wąskotorowa „Ciuchcia Express Ponidzie”. Na Ponidziu występują pagórkowate tereny pokryte lasami z malowniczymi wąwozami lessowymi np. w okolicy wsi Wola Chrobierska. Region ten wyróżnia się pod względem walorów przyrodniczych, co przyczyniło się do utworzenia tam trzech parków krajobrazowych.
- noclegi Busko Zdrój – Busko Zdrój jest znanym ośrodkiem uzdrowiskowym. Pierwsze wzmianki o Buskich solanka pojawiły się już w XI wieku. Do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta należą: Zamek Dersława, którego budowę rozpoczęto w 1911 roku, architektonicznie stylizowany na średniowieczny kasztel, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP budowany w latach1592-1621,Sanatorium Marconi z 1836 roku, wille: Ormuzd, Bagatela, Zielona, Sanato, Słowacki, Oblęgorek, Bristol.
- noclegi Sandomierz – Sandomierz miasto, nazywane także „Mały Rzym”, gdyż podobnie jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach, kryje w sobie wiele tajemnic, ciekawych miejsc, a także może się poszczycić burzliwą i piękną historią. Do głównych atrakcji miasta zalicza się zamek królewski w architekturze, którego przejawiają się różne style takie jak gotycki, renesansowy, barokowy oraz klasycystyczny, Ratusz z charakterystyczną białą wieżą orazsandomierskie lochy ciągnące się pod rynkiem i zabudowaniami.
- noclegi Bałtów – Największą atrakcją Bałtowa jest Park Jurajski, gdzie zwiedzający mogą oglądać naturalnej wielkości makiety dinozaurów rozmieszczonych wzdłuż ścieżek dydaktycznych. Pomysł na zbudowanie takiego obiektu pojawił się po odkryciu w tym regionie śladów dinozaurów przez polskiego paleontologa, dr Gerarda Gierlińskiego. W Bałtowie zwiedzić także można np.: pałac książąt Druckich-Lubeckich z końca XIX wieku, młyn wodny z XIX wieku, Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej z 1697 roku. Dużą atrakcję stanowi również spływ rzeką Kamienną.
- noclegi Chańcza – Chańcza jest to niewielka wieś, której główną atrakcje turystyczną stanowiZalew Chańcza. Zalew ten jest jednym z największych i równocześnie najczystszych zbiorników wodnych w Górach Świętokrzyskich. Miejsce to stwarza doskonałe warunki do wypoczynku weekendowego i wakacyjnego. Zachęca do tego piękne położenie zalewu wśród lasów i wzgórz, z dala od hałaśliwych ośrodków miejskich.
- noclegi Borków – Borków zalicza się do jednych z ulubionych miejscowości wypoczynkowychmieszkańców Kielc i okolic. Przyczynia się do tego znajdujący się tam zalewna rzece Belniance. W Borkowie znajduje się także ośrodek jazdy konnej Amazonka, ośrodki wczasowe oraz domki letniskowe.